אלטרנטיבות לתואר ראשון במדעי המחשב

איזה אלטרנטיבות קיימות לתואר ראשון במדעי המחשב? קורסים שאפשר לעשות תוך פחות זמן ולהתקבל לעבודה!

צעירים רבים ניגשים כל שנה ללמוד מדעי המחשב לקראת תואר ראשון. הלימודים, הנערכים במסגרת מכללה או באוניברסיטה, נמשכים שלוש שנים, שבמהלכם לומד התלמיד את היסודות העיוניים והמעשיים הנמצאים בבסיס מדעי המחשב: לוגיקה, אלגוריתמים, הצד התיאורטי של מידע וחישוביות, מבני נתונים ועוד. אבל לא לכל אחד מתאימים לימודים ארוכים כל כך. רבים מעדיפים לרכוש מקצוע טכנולוגי פרקטי, תוך זמן לא רב, שיאפשר להם להשתלב בהצלחה בשוק העבודה. עבור אלו מביניכם שמעוניינים באלטרנטיבות לתואר ראשון במדעי המחשב, מיועד מאמר זה. כאן נסקור בפניכם לימודי מחשבים המוצעים במסגרת קורסים ספציפיים, תכליתיים וממוקדים.

טכנאי מחשבים

טכנאי מחשבים הוא קורס בסיסי בעולם המחשבים, המהווה "כרטיס כניסה" מצוין לכל אדם חסר ידע מוקדם, החפץ לרכוש מקצוע טכנולוגי. קורס טכנאי מחשבים אינו ארוך ואינו נחשב לקשה, אך הוא דורש אנגלית טכנית ברמה טובה, מאחר ומונחי מחשוב רבים הם בשפה האנגלית. לאחר סיום הקורס, ניתן לעבוד במקצוע כשכיר או כעצמאי וגם להמשיך ללמוד קורסי מחשבים מתקדמים יותר.

קורס QA

קורס אבטחת איכות תוכנה (QA) מספק לתלמידיו ידע תיאורטי ופרקטי, הנוגע לאבטחת איכות תוכנה וביקורת איכות תוכנה. מדובר במקצוע חשוב מאוד. שום חברה המפתחת תוכנה לא יכולה להרשות לעצמה להמעיט בחשיבות בדיקת התוכנה, לפני שהיא משחררת אותה להפצה מסחרית. במהלך לימודיו מתוודע התלמיד לנושאים כמו: מתודולוגיות של בדיקות תוכנה, מדדי הצלחה לתפקיד של בקרת איכות, סוגים של מערכות מידע ואפיונם, שלבים בפיתוח תוכנה, סוגי בדיקות ואסטרטגיות בדיקות, ניהול תהליכי בדיקות, כלים של בדיקות תוכנה ועוד. קורס אבטחת איכות תוכנה הוא מקצוע נידרש מאוד, שכן לא די בכך שכבר כיום קיים מספר בלתי נתפס של תוכנות, תוכנות חדשות מפותחות כל הזמן וגרסאות תוכנה חדשות משוחררות ללא הרף. תמונה של תלמידה לומדת למבחן

קורס PHP

שפת PHP היא שפת תכנות פופולארית מאוד, המשמשת לבניית אתרי אינטרנט דינמיים (קרי, אתרים שבהם נוצר התוכן ברגע האינטראקציה עם הגולש). במילים אחרות, שפה זו יוצרת תוכן ושולחת את התוכן להצגה על גבי דפדפן האינטרנט. שפת PHP משמשת בעיקר לפיתוח יישומי אינטרנט. לימודי PHP כוללים נושאים כמו: התקנת שרתים מסוגים שונים (למשל- אפאצ'י, SQL), היכרות עם תשתית מטיפוס Zend, תכנונים של סקריפטים מודולאריים, תגיות נפוצות בתקן HTML 5, עבודה עם "עוגיות" ו"סשנים", התגוננות מפני התקפות האקרים ועוד. בוגר קורס PHP ישתלב במהירות בשוק העבודה, במשכורות ובתנאים טובים.

קורסי סיסקו

תחום תקשורת נתונים עוסק באופן שבו עובר מידע ברשת מחשבים. זהו אחד התחומים ה"חמים" ביותר כיום, תחום המתפתח ומתקדם בקצב מהיר ביותר. כדי לקבל מושג על מה אנו מדברים, רק דמיינו לכם את מהירות האינטרנט כיום, בהשוואה ללפני 5 שנים. חברת סיסקו היא יצרנית ציוד תקשורת הנתונים הגדולה בעולם. החברה מציעה הסמכות בתחום תקשורת הנתונים, הנרכשות באמצעות לימוד בקורסים מקצועיים ועמידה בבחינות הסמכה. קורס CCNA הוא קורס הפתיחה, בו לומד התלמיד אודות תקשורת נתונים ברשתות מחשב מסוגים נפוצים. במשך הזמן, יכול התלמיד ללמוד לימודי המשך, לרבות קורס CCNP או קורס CCIE (הרמה המקצועית הגבוהה ביותר). לימודי תקשורת נתונים אינם קלים, במיוחד בקורסים המתקדמים וגם בחינות ההסמכה אינן פשוטות. עם זאת, שכרו הגבוה של איש מקצוע בתחום זה והיוקרה המקצועית הרבה, בהחלט מצדיקים את ההשקעה בלימודים.

לימודי HTML 5

HTML היא השפה המשמשת ליצירה ולעיצוב של עמודי אינטרנט. הגרסה החדשה ביותר היא HTML 5, הכוללת שפע של יכולות מתקדמות, בעיקר בתחומי המולטימדיה, יישומי אינטרנט, טפסים מקוונים, יכולות מבוססי מיקום ועוד. כל מי שמעוניין לשלוט ברזי בנייה ועיצוב של אתרים, חייב להכיר היטב את השפה הזו. הלימודים בקורס זה נמשכים מספר חודשים והבוגרים יכולים להתקבל לעבודה כשכירים (בחברות לבניית אתרים) או כעצמאיים.

קורס מנהלי רשתות

מנהל הרשת הוא איש המקצוע האחראי על הקמה, תפעול, שדרוג, אבטחה וטיפול בתקלות ברשתות מחשבים (בעיקר רשתות מבוססות שרת). איש זה, הקרוי גם אדמיניסטראטור, מקבל את הכשרתו המקצועית במסגרת קורס MCITP ועובר בסוף הקורס בחינות הסמכה מטעם חברת מיקרוסופט. קורס מנהלי רשתות עוסק בעיקר בלימוד מערכות הפעלה של שרתים, לרבות ווינדוז 7, ווינדוז סרבר 2008, שרתי אקסצ'יינג' 2010 וכדומה. מנתונים המתפרסמים על ידי חברות כוח אדם, ניתן ללמוד כי הדרישה לאנשי מקצוע בתחום זה יציבה ואף עולה משנה לשנה. תנאי השכר של מנהל רשתות מקצועי נחשבים לטובים והם אף משתפרים והולכים, ככל שהעובד צובר יותר וותק וניסיון.