פרויקטים של תקשורת נתונים

כל ארגון מודרני מפעיל תשתית של ציוד טכנולוגי לצורך תקשורת נתונים. כאשר ארגון גדל, כאשר הוא עובר למקום אחר או כאשר הוא חפץ בשדרוג התשתית הקיימת- יש צורך לבצע פרויקט של תקשורת נתונים. עלותו של פרויקט כזה גדולה בדרך כלל, והיא מבוצעת על ידי מומחים בתקשורת נתונים.

בין יתר המומחים הנוטלים חלק פעיל בפרויקט שכזה נוכל למצוא אנשי CCNA. אנשי CCNA הנם מוסמכי חברת סיסקו, יצרנית ציוד תקשורת נתונים מהגדולות בעולם. הם למדו בקורס CCNA, אשר הכין אותם לבחינות ההסמכה.

איש ה-CCNA, מוסמך סיסקו, שולט היטב במגוון שיטות התקשורת המקובלות וכן בטכנולוגיות ובפרוטוקולים השונים הקיימים בתקשורת נתונים. לאחר שסיים קורס CCNA ייקלט בוגר הקורס בארגון כמנהל הרשת הארגונית, כתומך רשתות תקשורת נתונים או כטכנאי רשתות תקשורת. פרויקט של תקשורת נתונים הנו מורכב וכולל מספר אבני דרך. ראשית, יש להגדיר במדויק את דרישות הלקוח וצרכיו. לאחר מכן, יש להזמין את ציוד התקשורת ולהתקין אותו. בהמשך, מתבצעת בדיקת תקינות המערכת במסגרתה מתגלות ונפתרות תקלות.

רק לאחר שכל השלבים מסתיימים בהצלחה, ניתן להשיק את מערכת תקשורת הנתונים החדשה באופן רשמי. פעמים רבות, מדווחים המשתמשים על תקלות ובעיות גם לאחר ההשקה והן נפתרות על ידי טכנאי תקשורת הנתונים הארגונית. בבואנו לבחור חברה שתבצע עבורנו פרויקט של תקשורת נתונים יש להקפיד על מספר קריטריונים. ראשית, רצוי להימנע מלבחור חברות בלתי מנוסות, גם אם הצעת המחיר שלהן נמוכה מאוד. פרויקט של תקשורת נתונים הנו בפרוש עסק למקצוענים. הסיכון לארגון המטמיע מערכת בלתי מתאימה או כזו שהותקנה בצורה לא מקצועית- הנו גדול. התקנות לא מקצועיות עלולות להשבית את פעילות הארגון לתקופה ארוכה או לפגוע קשות בשגרת העבודה. ראוי לאסוף המלצות אודות חברות מנוסות בתחום ולהיפגש עם נציגיהן באופן אישי. יש לשמוע מהנציגים כיצד הם מתכוונים לבצע את הפרויקט, באיזה ציוד תקשורת ישתמשו, מהו משך הזמן הנדרש לביצוע וכמובן- מהי העלות המבוקשת. לאחר מכן, יש לשקלל בקפדנות את מרכיבי ההצעות ולבחור את ההצעה המתאימה לנו ביותר. כדי להגיע להחלטה מיטבית, ראוי להיעזר בעובדי הארגון שסיימו קורס CCNA. עובדים כאלו יכולים לקחת חלק פעיל בניסוח הדרישות לפרויקט, בבחירת החברה שתבצע אותו ובאיתור תקלות לאחר שהפרויקט הושלם.