מנהל רשתות או מהנדס רשתות

בתחום המחשבים ישנם כל הזמן תפקידים חדשים נדרשים אשר דורשים הכשרת כוח אדם. תפקידים חדשים אלו נוצרים יש מאין ואנשים רבים בעלי הסמכות בתחומים קרובים לומדים קורסים חדשים כדי לקבל הסמכות בתחומים אלו. עובד אשר מיומן ביותר תחומים ישפר את מעמדו המקצועי, ידרוש ויקבל יותר.

תחום המחשבים הוא תחום שהולך ומתפתח בשנים האחרונות, ולכן ישנם כל הזמן תפקידים חדשים נדרשים אשר דורשים הכשרת כוח אדם והופכים למבוקשים יותר בשוק המחשבים הן בארץ והן בעולם. תפקידים חדשים אלו נוצרים יש מאין ואנשים רבים בעלי הסמכות בתחומים קרובים לומדים קורסים חדשים כדי לקבל הסמכות בתחומים אלו שהרי עובד אשר מיומן ביותר תחומים ישפר את מעמדו בעבודה וידרוש לרוב (וגם יקבל) יותר כסף. על מנת להיכנס לתחום ולצבור בו ניסיון, ותק וידע נדרשים השתלמויות וקורסים. את רוב הדברים, לא ניתן ללמוד לבד ומבלי תרגול מעבדה בין התפקידים החדשים אליהם מכשירים בקורסים מקצועיים, תמצאו את תפקידי מהנדס הרשתות ומנהל הרשתות.

מיהו מנהל רשתות? תפקידו של מנהל רשתות הוא להיות אחראי על רשת מחשבים בארגון כלשהו, כלומר על לפחות עשרה מחשבים והציוד הנלווה להם. כדי לתפקד כמנהל רשתות, עלייך להיות בעל ידע בתחום המחשבים ולעבור קורס בניהול רשתות. עסקים רבים מעסיקים מנהל רשתות, גם אם העסק אינו קשור ישירות לתחום המחשבים, אך יש בו לפחות עשרה מחשבים שנמצאים בשימוש יומיומי, משאבים אשר מהווים חלק חשוב בדרך פעילותו השוטפת של העסק. כך בעלי עסקים יכולים להיות בטוחים שהמחשבים שלהם יעבדו כשורה, ושהמידע שיעבור ביניהם לבין הלקוחות, הספקים ושאר הגורמים שאיתם הם באים במגע, יעבור בצורה המהירה והנוחה ביותר, בלי צווארי בקבוק ומבלי להמתין שעות לאנשי תמיכה חיצוניים לארגון.

אדם שעובד כמנהל רשתות, צריך לדעת כיצד מגדירים מודמים, כיצד מתקינים נתבים, הגדרות חדשות לציוד היקפי למחשב, לדעת כיצד להבטיח שרשת המחשבים של העסק תהיה בטוחה ותקינה ועוד תפקידים אשר לא תמיד מתקשרים בקשר ישיר לניהול הרשת שהרי עסקים מצפים כיום לעובדים מיומנים במגוון דיסציפלינות. ניתן ללמוד לקראת תפקיד זה ולקבל הסמכה כמנהל רשתות במכללות השונות אשר ברחבי הארץ, אחרי קורס של כמה חודשים ניגשים לבחינת ההסמכה ועוברים אותה בהצלחה (בתקווה).

מהנדס רשתות

מהנדס רשתות, הוא לרוב אדם שעבר קורס ייעודי וייחודי של מיקרוסופט שנקרא MCITP והוא מוסמך מטעמה של חברת מיקרוסופט, לגורם זה ישנה נגישות לאתרי אינטרנט מיוחדים ולמידע רלוונטי שנגיש רק למוסמכי MCITP. את תואר מהנדס רשתות של מיקרוסופט, ניתן ללמוד במכללות שונות ברחבי הארץ גם כן אולם כדאי לבחון ולשאול חוות דעת טרם נרשמים למכללה הספציפית. בסופו של הקורס יש לעבור בחינות הסמכה כפי שעושה מנהל הרשתות רק בחינות רבות יות. אדם שמקבל את התואר הזה, יכול לנהל מערכות ורשתות תקשורת, שמבוססות על המערכות שחברת מיקרוסופט מפתחת אולם בשונה ממנהל רשתות יש לזה גם ראייה רחבה יותר המאפשרת תכנון והקמת רשתות תקשורת הכוללות ציוד מחשוב רב – רשתות סבוכות המתפרסות על פני מיקומים גיאוגרפיים שונים ועוד. חברות שמעסיקות מהנדס רשת, יודעות שהוא מסוגל להתמודד טכנולוגיות שונות ומפותחות, שיש לו ידע וניסיון בתחום, ושהוא יכול לדאוג לתפעולה ולתחזוקה של כל רשת מחשבים מבוססת טכנולוגיות מייקרוסופט איתה יצטרך לעבוד.